Aneb vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

1/ Stavební spoření nepotřebuji, neplánuji rekonstrukci ani koupi nemovitosti.

Stavební spoření není jen produktem, díky kterému můžete vylepšit bydlení. Stavební spoření je bezpečný spořící nebo úvěrový produkt, který může v případě šetření posloužit na COKOLI. Chcete si splnit sen? Začněte šetřit.

Příklad: Petr Novák si chtěl naspořit na (s)nové obytné auto. Zvolil si stavební spoření, protože věděl, že mu umožňuje mít peníze bezpečně uložené, zhodnocené a navíc – nemůže a nechce na ně 6 let sáhnout.

2/ Stavební spoření se nevyplatí.

Říkáte si: inflace roste? I přesto se stavební spoření jako chytrý finanční produkt stále vyplatí.

Při jeho optimálním využití získáte kromě úroku také státní podporu. Nejenže se peníze nepodhodnocují, ale naopak zhodnocují – navíc můžete za 6 let zákonné lhůty naspořit slušnou sumu, nebo využít úvěr ze stavebního spoření – na pořízení pozemku, bydlení nebo rekonstrukci. I tato možnost může být aspektem PRO stavební spoření.

3/ Jak vysoká je státní podpora?

Stát poskytuje majitelům stavebního spoření možnost získat státní podporu. Státní příspěvek se týká všech stavebních spoření, jeho výši však můžete ovlivnit.

Státní podpora v maximální výši dosahuje 2 000 Kč/ ročně.

Státní podpora činí 10 % z vkladů.

Příklad: Vanda Přibylová spořila oběma svým dětem. Ročně jim na stavební spoření vkládala 10 000 Kč. Po schůzce s poradcem však zjistila, že dostává jen 1 000 Kč státní příspěvek. Dala na radu finanční poradkyně a spolu s manželem se rozhodli dětem spořit 20 000 Kč ročně, aby děti měly nárok na plnou státní podporu ve výši 2 000 Kč za rok.

4/ Co je to cílová částka a k čemu je dobrá?

Cílová částka pomáhá určit účel stavebního spoření. Lze ji nastavit buď:

  1. a) podle toho, jakou částku chcete pravidelně nebo nepravidelně vkládat
  2. b) podle toho, zda chcete do budoucna čerpat úvěr a v jaké orientační výši

Může tedy jít o částku, kterou chcete za dobu spoření nastřádat, nebo kterou budete chtít čerpat v rámci úvěru ze stavebního spoření. Od této částky se může odvíjet poplatek za uzavření stavebního spoření.

Příklad: Martin Brda se rozhodl, že je na čase založit si stavební spoření. Jeho finanční poradce se jej však ještě před založením zeptal, za jakým účelem si chce šetřit peníze. Martin odpověděl, že zatím neví, ale do budoucna si chce koupit malý byt zhruba za 1 000 000 Kč. Poradce mu tedy vysvětlil možnosti čerpání hypotečního úvěru přímo ze stavebního spoření. Společně pak založili stavební spoření s cílovou částkou 1 000 000 Kč. Martin odcházel nadšený – věděl, že může začít hledat vlastní bydlení.

5/ Jak dlouho trvá stavební spoření

Jednoduše řečeno: může trvat tak dlouho, jak chcete.

Ale na vysvětlenou: minimální zákonná lhůta, kterou je třeba dodržet, abyste nepřišli o již zmíněnou státní podporu, je 6 let. Těmito 6 lety stavební spoření nezaniká. Může pokračovat – pozor si však dejte na překročení cílové částky. Stavební spoření lze v případě nouze vypovědět i dříve, ale bohužel hrozí sankce za předčasné ukončení a právě vrácení všech státních podpor.

Příklad: Jindřich Novobilský si poznačil, že mu za měsíc končí šestiletá lhůta stavebního spoření. Myslel si, že spoření tím končí, proto raději zavolal své poradkyni. Ta mu sdělila, že může dál spořit, protože má dostatečně vysokou cílovou částku. Jindřich tedy pokračoval ve vkladech a pro jistotu si domluvil schůzku, aby zjistil, jak finance co nejlépe zhodnocovat i nadále.

6/ Jak často a kolik můžu spořit minimálně?

Klient je povinen spořit měsíčně minimálně 0,5 % zvolené cílové částky. Pokud je pro něj však pohodlnější spořit jednorázově, může součet 12 měsíčních příspěvků vkládat naráz nebo po menších částech nepravidelně.

Příklad: Bc. Martina Novotná spořila měsíčně na stavebním spoření s cílovou částkou 200 000 Kč 1 000 Kč. To byla částka, kterou jí doporučil spořit její finanční poradce. Aby nemusela na pravidelné vklady myslet, nastavila si trvalý příkaz ze svého účtu.

7/ Co když své peníze potřebuji vybrat dříve než za 6 let?

Může se stát cokoli – tedy i to, že budete z jakéhokoli důvodu potřebovat peníze ze stavebního spoření vybrat před koncem šestileté vázací doby.

Výběr před koncem zákonné lhůty lze za těchto podmínek:

  • bude vrácena veškerá státní podpora za dané období
  • bude účtována smluvní pokuta ve výši 1 % z cílové částky

TIP: Potřebujete rychle peníze? Poraďte se s finančním poradcem, zda není schůdnější cesta – můžete si například vzít menší a levnější úvěr, využít rezervu nebo kreditní kartu.

8/ Jak je to s poplatky?

Poplatky za uzavření nebo vedení smluv se liší podle typu produktu.

Zpravidla platí:

Stavební spoření

  • uzavření je zdarma
  • vedení účtu stojí 25 Kč měsíčně, tedy 300 Kč ročně
  • papírový roční výpis je účtován 25 Kč

 

Úvěr ze stavebního spoření

  • uzavření smlouvy zdarma (vyjma hypoúvěru)
  • vedení účtu totožné se stavebním spořením

Jak se rychle orientovat? Zavolejte s dotazem vašemu finančnímu poradci nebo navštivte webové stránky, kde najdete přehledný sazebník úhrad. Vždy aktuální.

9/ Je spoření výhodné pro děti? Jde takové spoření v případě potřeby vybrat?

Ano, spoření pro děti je ideálním nástrojem, jak dětem do budoucna našetřit na studium nebo jim přispět na bydlení. Prostě a jednoduše: nechte růst peníze s dětmi.

Ale co když spoření pro děti potřebujete vybrat?

Zrušení stavebního spoření nezletilých je možné až po uplynutí šestileté vázací lhůty a se souhlasem obou rodičů nebo zákonných zástupců. Pokud tento souhlas není možné zajistit, pak je potřeba získat souhlas opatrovnického soudu.

Příklad: Paní Petra Trojanová žije sama s dcerou. Ráda by vybrala její stavební spoření po zákonné lhůtě, aby peníze investovala do lepšího vybavení dětského pokoje. Otec dítěte bohužel s paní Trojanovou nekomunikuje, proto nemůže sehnat jeho souhlas se zrušením spoření. Poradkyně paní Trojanové proto pomohla vyplnit výpověď a žádost k opatrovnickému soudu. Za pár měsíců paní Trojanová obdržela souhlas opatrovnické soudu a smlouvu vypověděla, přičemž rovnou založila dceři stavební spoření nové.

10/ Potřebuji úvěr. Můžu využít úvěr ze stávajícího stavebního spoření?

Pokud si chcete půjčit peníze na bydlení, není nic jednoduššího než využít výhodný úrok a další výhody úvěru ze stavebního spoření. To můžete udělat dvěma způsoby:

  • založit spoření nové a využít překlenovací úvěr
  • požádat o úvěr ze stávajícího spoření: podle situace může být překlenovací nebo přidělený

POZOR: Úvěr ze stavebního spoření je účelový: musíte tedy doložit jeho účel, který by měl být spojený s bydlením, bytovými potřebami, renovací nebo koupí pozemku či nemovitosti.

Příklad: Ing. Tomáš Bouda má faktury ve výši 500 000 Kč za rekonstrukci kuchyně, kterou financoval letos – hotově. Nyní se mu však naneštěstí porouchalo auto – rád by využil možnost vzít si úvěr ze stavebního spoření, lákal ho nízký úrok. Po konzultaci se svým poradcem zjistil, že tento účel může nárokovat zpětně a výhodně tak zafinancovat nový vůz.

Máte další otázky? Potřebujete poradit s rodinnými financemi? Uložte si telefonní číslo vašeho poradce do telefonu – jsme tady pro Vás, kdykoli potřebujete. 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Přehledná tabulka pro finanční rozpočet

zpracováním osobních údajů